Jdi na obsah Jdi na menu

Ekumenismus

Příspěvky

Církev - alergen pro dnešní společnost

16. 1. 2010

Obrazek"Ježíš ano, církev ne." V poslední době hodně narážíme na tuto "schizofrenii". Je pro nás radostí zvěstovat lidem evangelium, Ježíše Krista a zároveň vnitřně doufáme, že pokud přijmou Jeho, tak přijmou i jeho církev a vstoupí tak s námi do společenství a stanou se našimi bratry nebo sestrami. Ale proč by ji měli přijímat? Vždyť spasen jsem vírou a ne církví nebo snad ne?  Proč poslouchat nějakého klerika? Nevynecháváme při zvěstování o Pánu jeho církev? Není to tím, že by na nás mohl zaútočit rozděleností církví a celé naše svědectví by mohlo být vyhozeno "jako reklamní leták"?  Není nejednota církví nakonec ateistův "teologický argument" k odmítnutí církve? Článek o ekumenismu z pohledu třetí strany -nevěřících.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ekumenismus | Komentářů: 0

Protestanský růženec

24. 12. 2009

ObrazekPsát protestantovi o růženci se může zdát šílenost. Myslím, že právě ekumenimus potřebuje podobné "teologické střeštěnosti", které nás nutí myslet jinak než jen v "jízdních řádech" našich katechismů, tradicí či farizejského obhajování "odpaněnného" protestanského křesťanství.  Neprotestujeme někdy proti "středověké církvi", která dnes po 2. vatikánském koncilu neexistuje? Možná bychom si neměli pokládat otázku, proč neděláme, nebo nevěříme v růženec, papeže, a jiná témata, ale proč proti nim protestujeme? Nemáme-li důvod k protestu, tak můžeme se modlit růženec, a můžeme se takto sjednocovat i v jiných církevních prvcích. Pojďme začít maličkostmi -
 růženec může být jednou z nich.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ekumenismus | Komentářů: 9

Teologická Berlinská zeď

17. 10. 2009

ObrazekRozdělenost církví v dnešním globalizovaném světě po pádu Berlinské zdi je vážným problémem pro svědectví církve - těla Ježíše Krista lidem vzdáleným nikoliv od Krista, ale od církve. Sami křesťané se setkávají na různých místech a jsou více a více častější tzv. smíšená manželství mezi členy dvou rozdílných církví a tím i rozdílnými teologiemi, vyznáními a učeními. Chtěl bych využít symbol Berlinské zdi a jejího pádu k zamyšlení nad teologii v dnešní globalizovaném světě a přispět k jednotě církve a především pomoci smíšeným manželstvím, které nejvíce trpí  zraněnou jednotou círke.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ekumenismus | Komentářů: 0